Zemplínska šírava

Výstavba Podvihorlatskej vodnej nádrže (tak sa pôvodne volalo „východoslovenské more“ – Zemplínska šírava) začala v roku 1956, dielo je v prevádzke od roku 1966. Obec Vinné na nej zabezpečuje správu rekreačných stredísk Biela hora, Hôrka a Medvedia hora – západ. Vytvorené sú tu dobré podmienky na kúpanie, člnkovanie, vodné športy alebo rybolov. Zemplínska šírava má rozlohu 33km2, jej maximálna dĺžka je 11 km, šírka 3.5 km a maximálna hĺbka 11,4m.
Zemplínska Šírava alebo ako sa jej s obľubou na Slovensku hovorí „Východoslovenské more“ sa nachádza neďaleko obce Vinné pod výbežkami Vihorlatských vrchov. Má dĺžku 11 km, šírku 3,5 km, rozloha tejto vodnej nádrže je 33 km štvorcových metrov. Priemerná hĺbka je 9,5 m, maximálna hĺbka je 16,5 m. Priemerná ročná teplota je 9 – 10 C, počas letných dní je 20 C.
Zemplínska Šírava je 12 najväčšia jazerná plocha v Európe a má mimoriadne priaznivé podmienky na kúpanie, vodné športy a rybolov. Žije tu i veľa chránených druhov vodného vtáctva a rastlinstva. Na jej brehoch je 7 rekreačných stredísk so širokou paletou ubytovacích a stravovacch služieb. Hladina v zime zamŕza, takže je tu možnosť prevádzať aj niektoré zimné športy.
Tvorí prírodnú hranicu severnej strany Východoslovenskej nížiny a základňu turistických trás Vihorlatu. Okolie poskytuje široké možnosti pre pešiu turistiku vo Vihorlate. Južné svahy Vihorlatských vrchov a severný okraj Východoslovenskej nížiny sú pokryté vinicami. Je možné zúčastniť sa tradičných oberačiek. Zemplínska vinohradnícka obec sa prvý krát spomína r. 1249.
Skip to content