Zemplínske tajomstvá S. V. Lapšanský

Vážení spoluobčania, poďme spoločne odkrývať našu históriu prostredníctvom literatúry…

            Obec Vinné v spolupráci s MO MS vo Vinnom srdečne pozýva všetkých milovníkov krásneho slova na besedu s autorom knihy Zemplínske tajomstvá od S. V. Lapšanského. Vincent Lapšanský sa narodil 14. augusta 1942 v Michalovciach. V súčasnosti žije a pôsobí v Zalužiciach. Už od detských rokov sa mu darilo objavovať úžasný svet príbehov ukrytý v knihách. Spočiatku pravdaže len rozprávkových, neskoršie v dobrodružných a nakoniec vo všetkých. Teda v životopisných, detektívnych, cestopisných a nakoniec aj historických.

            Jeho dielko – Zemplínske tajomstvá, ktoré bude predstavené na besede, je pokračovaním tvorby, ktorá nám odkrýva tajomstvá z histórie prostredníctvom románov, poviedok, povestí a legiend.  Príťažlivosťou pre nás čitateľov je skutočnosť, že táto tvorba zachytáva najmä dejiny z nášho východoslovenského kraja. Napríklad – historická povesť o Brekovskom hrade,  Jaskyňa plná zlata,   Povesti a legendy z Východného Slovenska, Medailón pre Izabelu o peňazokazeckej dielni na Jasenovskom hrade, Tridsať strieborných o kostolíku na Senderove nad Zemplínskou šíravou, Pobočník kráľa Matyáša o pobyte Mateja Korvína na Brekovskom hrade. Známe sú aj jeho romány – historický román Posledný po meči o tragickom osude Žigmunda Drugeta, posledného potomka slávneho rodu a nakoniec aj Démon hnevu o atentáte Feliciána Zacha na kráľa Karola Róberta z Anjou.

            Autor disponuje darom bohatej slovnej zásoby, ktorá zaručuje originálne uvažovanie a hlboký zážitok z čítania a prezentácie jeho kníh. Preto si nedajte ujsť príležitosť osobne sa stretnúť s týmto autorom.

Stretneme sa v obecnej knižnici dňa 14. 11. 2019 vo štvrtok o 19.00 hod.

Skip to content