Fotoalbum


Mikuláš Jacečko

      Narodil sa 26. marca 1940 v rusínskej rodine v Habure na východnom Slovensku. Pôvodne stavebný inžinier a muzeológ. Študoval v Prahe a Brne. Pracoval v Žiline, Bratislave a Humennom. Žije a tvorí vo Vinnom – zemplínskej vinohradníckej obci, ktorá má viac ako 765 – ročnú históriu a kresťanské tradície .

         Fotografuje od roku 1954. Meditačnej dekoratívnej fotografii sa začal venovať v seniorskom veku ako 50 ročný. Fotoobrazy tvorí v tematických cykloch ako Zemplínske meditácie, Tatry-môj druhý domov, Kresťanské symboly, Zrkadlenia, Pod Vinianskym hradom, Kvety a ľudia, Lubaczovská milošč, Spomienky, Haburské sny, Tatranský príbeh, Kvapôčky z Belianskej jaskyne, V kráľovstve lesov a vôd. Jeho diela sú posolstvom čarovnej krásy krajiny, prírody, symbolov a ľudí.

      Vystavuje od roku 1995, doposiaľ na viac ako šesťdesiatich samostatných výstavách na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Taliansku. V roku 1998 vystavoval v Kanade a od roku 2000 jeho fotoobrazy kresťanských symbolov sú stálou výzdobou Pápežského ústavu svätých Cyrila a Metoda v Ríme. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach galérií a múzeí v reprezentačných priestoroch organizácií a inštitúcií na Slovensku a v zahraničí.

         V roku 2013 WHO IS WHO – Životopisná encyklopédia významných žien a mužov Slovenska uverejnila jeho fotografický profil. V roku 2000 mu Matica slovenská udelila zlatú Pamätnú medailu sv. Cyrila a Metoda za ochranu slovenského národného dedičstva. V roku 2005 mu občianske združenie Zemplínska spoločnosť udelila medailu Zemplínčan roka, za aktívnu reprezentáciu rodného kraja doma i v zahraničí. Mesto Vysoké Tatry v roku 2013 umiestnilo na svojom území stálu výstavu diel s tatranskou tematikou.

        V  obci Vinné, kde fotograf žije a tvorí, je spoluzakladateľom Vinianskeho obecného múzea a galérie. Fotogaléria nesie jeho meno a jej fotoarchív obsahuje tisíce negatívov a digitálnych záznamov. Správkyňou autorských diel je výtvarníčka, grafička a dizajnérka Emília Rudincová.

       Autor  dlhoročne tvorivo spolupracuj  s Vihorlatským  múzeom  v Humennom, Zemplínskym  múzeom v Michalovciach a Tatranskou galériou v Poprade.

       Doposiaľ o jeho tvorbe vyšli obrazové publikácie: Meditácie (Matica slovenská – Neografia Martin, 2005), Pod Vinianskym hradom (Zemplínska spoločnosť Michalovce, 2006) a V zrkadle spomienok (Anna Ondrušeková – Zemplínska spoločnosť Michalovce, 2011). Fotografická tvorba na výstavách je dokumentovaná množstvom katalógov a propagačných materiálov.

         O živote  a fotografickej tvorbe  autora fotoobrazov  boli  odvysielané televízne  nahrávky  v  TV MISTRAL Michalovce, v Humenskej televízii a na STV2. Rádio Regina odvysielalo niekoľko rozhovorov.  Regionálne média na Zemplíne a vo Vysokých Tatrách pravidelne sledujú a komentujú aktuálne výstavy.

 

 kontakt : 

cintorín Vinné

Kalendár vývozu TKO 2019

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30